Dom parterowy? Dużo zależy od dobrego projektu

2021-11-08 ROMBUD

Coraz częściej w pejzażu architektonicznym Polski pojawiają się domy parterowe. Rozwiązanie z pojedynczą kondygnacją ma wiele zalet, choć niekoniecznie może stanąć na każdej działce. Od czego zależy udana realizacja projektu domu parterowego? Poznaj najważniejsze czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim znajdziesz wersję odpowiadającą Twoim planom.

Kiedy i dlaczego zdecydować się na jedną kondygnację?

Za budynkiem piętrowym przemawiają względy praktyczne. Podwójny metraż przykryty jedną połacią dachową, oszczędność miejsca (nie do przecenienia zwłaszcza na małej działce), możliwość wykorzystania miejsca na poddaszu – to brzmi zdecydowanie dobrze. Ale i dom parterowy ma swoje niezaprzeczalne atuty. Przede wszystkim sprzyja tworzeniu dużych pomieszczeń i wspólnej przestrzeni. Jeśli wolisz, by Twoi domownicy często spotykali się podczas ważnych momentów dnia – przy posiłkach, rozmowach, zabawie, zdecydowanie postaw na przestrzeń użytkową na jednym poziomie. To na pewno rozwiązanie wygodniejsze przy małych dzieciach oraz w sytuacji, gdy mieszkasz z rodzicami w podeszłym wieku. W pierwszym wypadku projekt domu, w którym brak schodów, oznacza więcej bezpieczeństwa, w drugim – przyjazne miejsce dla osób ze schorzeniami ruchowymi.

Projekt domu parterowego – oszczędność i wygoda

Układ parterowy ma wiele zalet, jeśli chodzi o oszczędności. Od razu zaznaczmy, że nie zalicza się do nich konieczność zakupu większej działki, by można było postawić np. 120-metrowy budynek zgodnie z przepisami. Jednak to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy marzą o idealnym układzie przestrzeni mieszkalnej i ogrodu. Projekty domów tanich w budowie często bazują na możliwości dostawienia do bryły werand i tarasów. Może masz już dużą działkę i chcesz tylko postawić na niej dom? Do niewątpliwych oszczędności przy inwestycji w jednopoziomowy budynek należą z kolei:

  • niższy koszt stropu (nie musi dźwigać kolejnego piętra),
  • rezygnacja ze schodów, które zazwyczaj są dość kosztowne,
  • brak poddasza do wykończenia (wiadomo: skosy).

Jednak są też wydatki, przy których akurat dom piętrowy wypada korzystniej. To na przykład rozleglejsze fundamenty i większa połać dachowa. Ostateczne koszty mogą się różnić w zależności od konkretnej inwestycji, jednak bez problemu możesz znaleźć projekt domu parterowego z kosztorysem nieprzekraczającym Twoich możliwości. Przy okazji zyskasz prosty w budowie i przyjazny w urządzaniu budynek mieszkalny, który zaskoczy Cię pod wieloma względami.

Wybierz projekt domu z przyjaznym kosztorysem

Ostateczny efekt zależy od zaplanowania przestrzeni zgodnego z Twoimi preferencjami. Pamiętaj, że w przypadku prostej konstrukcji najlepiej od razu dopasować projekt i kosztorys do otoczenia, jeśli korzystanie z zieleni sprawia przyjemność Tobie i najbliższym. Parterowy dom z dużym tarasem, altana w ogrodzie i dużo ciekawej architektury ogrodowej złożą się na całość, która ma duże szanse zostać ukochanym miejscem na Ziemi dla domowników. Dodatkowo nasze tanie projekty domów parterowych uwzględniają energooszczędność i ograniczenie do minimum skomplikowanych wyzwań budowlanych.

Parterowe projekty domów tanich w budowie

W Polsce wciąż mamy więcej domów piętrowych, ale wersje parterowe stale zwiększają swój udział w naszym pejzażu. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że znajdziesz projekt domu najbardziej dopasowanego do Twoich preferencji. Sprawdź, czy nie ma go w naszym katalogu – zebraliśmy tu sporo interesujących brył, które łączy prosta, bezpieczna konstrukcja i to, że są tanie w budowie. Jeśli w dodatku masz na oku lub właśnie nabyłeś regularną, sporą działkę, warto połączyć wszystkie elementy w całość, którą okaże się Twój nowy, wymarzony dom.

Masz pytania? Zadzwoń lub
Napisz do nas